Rekonstrukcja zgryzu
Choroby układowe, urazy, stany zapalne przyzębia, zgryz urazowy, nadmierne siły zwarciowe przyczyniają się do uszkodzenia całego narządu żucia.
Objawy to:
- patologicznie starte zęby,
- zaniki wyrostka zębodołowego mogące prowadzić do nadmiernej ruchomości zębów,
- trzaski i bóle w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych,
- bóle mięśni twarzy,
- bóle głowy i szyi z bólem barku włącznie.
Aby nie doszło do nasilenia się objawów bólowych i dalszej degradacji tkanek miękkich i twardych jamy ustnej wykonuje się rekonstrukcję zgryzu, czyli odtworzenie prawidłowych wzajemnych kontaktów zębowych nazywanych okluzją lub zwarciem.
Przywrócenie prawidłowego zwarcia wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym specjalisty od zaburzeń narządu żucia, ortodonty, peridontologa, protetyka, lekarza stomatologii estetycznej. Dodatkowo wymagana jest współpraca z czy laboratorium dentystycznym.
W wyniku przeprowadzonych badań i analizie układu stomatognatycznego ustala się na modelach, prawidłowe dla danego pacjenta, położenie szczęk względem siebie. Położenie to przenosi się do jamy ustnej pacjenta za pomocą określonych procedur. Zaczynając od leczenia próchnicy, tkanek okołowierzchołkowych, przez odtworzenie utraconych twardych tkanek zębów za pomocą stomatologii estetycznej czy protetyki. Bardzo często potrzebna jest współpraca ortodonty, peridontologa. Poza prawidłowym odtworzeniem tkanek narządu żucia istotne jest przywrócenie prawidłowej pracy mięśni żwaczy i stawów skroniowo – żuchwowych. Nierzadko potrzebna jest współpraca specjalisty od zaburzeń czynnościowych czy fizjoterapeuty.